مرحوم حجة الاسلام و المسلمین غلام حسین جمی

Block title
Block content

سال تولد : 1304       محل تولد : أهرم (تنگستان)

تحصیلات حوزوی را ابتداً در بوشهر و همزمان با ملی شدن صنعت نفت به نجف رفتند و بعد در آبادان تحصیلات را ادامه دادند و از اساتید ایشان آیت الله قائمی(ره) در درس عروة الوثقی و آیت الله صدر هاشمی(ره) ، آیت الله محمد طاهر شبیرخاقانی(ره) بودند یکی از هم بحث های ایشان آیت الله شیخ عیسی طرفی(ره) بودند.

فعالیت های سیاسی

در سال 1327 وارد آبادان شدند و جلسات هفتگی روحانیت شهر را با توصیه امام راحل(قدس) راه اندازی نمودند که بزرگانی همچون آیت الله قائمی(ره) ، آیت الله صدر هاشمی(ره) ، آیت الله مکی(ره) ، آیت الله سنابادی(ره) و آیت الله برهانی(ره) در آن شرکت داشتند .

وقتی حضرت امام به نجف تبعید شدند ایشان شهر آبادان را به پل ارتباطی بین انقلابیون داخل کشور و بین عراق و نجف تبدیل نمودند . همچنین این شهر را به پایگاه فعال انقلاب تبدیل کردند و خودشان منبرهای پرشوری داشتند ولی اضافه بر آن میزبان خطیب های برجسته ای همچون شهید هاشمی نژاد ، شهید مفتح ، هاشمی رفسنجانی ، آیة غفاری و ... بودند .بعد از پیروزی انقلاب شورای عالی انقلاب و کمیته انقلاب اسلامی را راه اندازی کردند و خود بعنوان اولین امام جمعه آبادان انتخاب شدند و در زمان دفاع مقدس که شهر نا امن بودند این سنگر عبادی و سیاسی را ترک نکردند ایشان در زمان بازسازی مثل همیشه در کنار مردم بودند و سرانجام در 7 بهمن1387 رحلت کردند و در نجف اشراف بخاک سپرده شدند .

رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیت درگذشت حجة السلام و المسلمین جمی:

او سنگری معنوی و پشتیبانی بی نظیر بود

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت روحانی مجاهد و فداکار و «یادگار مقاومت، صبوری و شهامت»  حجة السلام و المسلمین حاج شیخ غلامحسین جمی را تسلیت گفتند. متن پیام به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
روحانی مجاهد و فداکار جناب حجة السلام والمسلمین حاج شیخ غلامحسین جمی رضوان الله علیه به لقاءالله پیوست و با کوله باری از عمل صالح و جهاد مخلصانه در پیشگاه خدای متعال حضور یافت. تلاش و مبارزات این روحانی عالیقدر که از سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شده بود، در نخستین سالهای پیروزی و بویژه پس از یورش رژیم بعثی به مرزهای کشور، به اوج رسید و یادگاری فراموش نشدنی از مقاومت و صبوری و شهامت بجای گذاشت. او در روزهای مِحنت خرمشهر و آبادان برای رزمندگان خطوط مقدم، سنگری معنوی و پشتیبانی بی نظیر بود. در سخت ترین شرایطِ آتشباریهای دشمن، حضور مؤثر و خطبه ها و سخنرانیهای تسلاّبخش او قطع نشد و در دوران خطر و سختی و مِحنت، مردم آبادان و رزمندگان دست از جان شسته را تنها نگذاشت. پرونده ی عمل این مرد مؤمن و صبور و بی ادعا در نزد پروردگار رحیم و غفور و اولیائش، مایه ی سرافرازی او و جلب رحمت حضرت حقّ متعال است انشاءالله.
اینجانب درگذشت این عالم عامل را به خاندان محترم و ارادتمندان و دوستان ایشان و به عموم مردم آبادان و بوشهر تسلیت عرض می کنم و علوّ درجاتش را از خداوند متعال مسألت مینمایم.
سیدعلی خامنه ای
۱۰/دی/۱۳۸۷